Kuidas tugisuka abil jalavaevusi ennetada ja leevendada?

Ene Holter, ScudoTex nõustaja

Üha enam pööratakse tähelepanu jalaveenide tervislikule seisundile ja veenilaiendite haiguse ennetamisele, tänu valdkonna spetsialistide teavitustööle on tõusnud ka klientide teadlikkus. Veenilaiendite tekkimine on seotud päriliku eelsoodumuse ja hormonaalse tasakaalu muutustega, soodustavateks teguriteks on ka vähene liikumine ja ülekaal. Haiguse ennetamisel ja kontrolli all hoidmisel on abiks kompressioonravi, kus on oluline õigesti valitud tugisukatoode.

Tugisukad soodustavad tänu astmelisele rõhujaotusele venoosset vere- ja lümfiringet, hoides ära tursed ja veenivere tagasilanguse jala esimesse kolmandikku (refluks). Tugisukki soovitatakse kanda venoosse puudulikkuse ravimiseks ja vältimiseks (nähtavad kapillaaride ja veenide laiendid, raskustunne ja turse jalgadel), tromboosivastaseks profülaktikaks ja antitrombootilisi sukki kirurgiliste toimingute ajal. Beebiootuse ajal on hormonaalne kõikumine suur ja venoosse vere äravool emaka surve tõttu takistatud. Kiired muutused naise organismis võivad põhjustada probleeme jalgades: tursed, raskustunne, veenide ja kapillaaride suurenemine. Tugisuka kandmisel need vaevused vähenevad, samuti on laienenud veenid vähem märgatavad.

Kuidas valida õige mudel?

Kompressiooniga sukatooted jagunevad: sukad, sukkpüksid ja põlvikud. Rõhk tugisukatoodetes on kõige tugevam pahkluul (100%) ja väheneb sujuvalt kuni reie keskosani (40%), suunates verd südame poole. Vastavalt surveastmele eristatakse profülaktilisi tugisukki ja meditsiinilisi ravisukki.  Survet ehk kompressiooni märgitakse tugisukatoodetel rõhu järgi mmHg (tähendab millimeetrit elavhõbedasamba kohta) või meditsiinilistel sukkadel kompressioonklassi järgi CCL (klassid K1, K2, K3). Tootele märgitud denjee (tähis DEN) näitab sukaniidi elastsust, mitte suka paksust.

Apteekides ja tervisekauplustes saadaolevad profülaktilised tooted jagunevad rõhu järgi:

12-15 mmHg – kerge rõhuga ja mikromasseeriva toimega, hoiavad ära jalgade väsimuse ja tursed. Sobivad igapäevaseks kandmiseks ja reisimisel, kui jalgadel on piiratud liikumisruum.

15-18 mmHg – keskmise rõhugaon soovituslikud, kui jalad väsivad, on turses või on ilmunud esimesed veresoonte laiendid. Sobivad hästi pikaajalist istumist või seismist nõudva tööviisi korral ja reisimisel.

19-22 mmHg – keskmise kuni tugeva rõhuga tooted on ette nähtud veenihaiguste ravi toetamiseks. Soovitatakse venoosse puudulikkuse korral, kui on soodumus veenilaiendite tekkeks, samuti pindmise veenipõletiku ja tursete korral. Operatsioonijärgseks ajaks vastavalt arsti soovitusele.

Meditsiinilisse klassi kuuluvaid sukatooteid kantakse arsti ettekirjutusel, need jagunevad rõhu järgi:

K1  18-21 mmHg ­– tugeva rõhuga, kantakse krooniliste veenihaiguste, veenilaiendite ja -põletike, tursete ja haavandite korral, operatsioonijärgsel ajal, tromboflebiidi järelraviks, peale skleroteraapiat, jalatraumade ja luumurdude taastusraviks.

K2  23-29 mmHg ja K3  34-46 mmHg – väga tugeva rõhuga, kantakse raske venoosse puudulikkusega krooniliste veenihaiguste puhul nagu veenilaiendid ja –põletikud, tursed ja haavandid. Sobivad tromboflebiidi korral, operatsioonijärgseks ajaks, jalatraumade ja luumurdude taastusraviks.

Profülaktiliste toodete puhul tuleb õige suurus valida pikkuse ja kaalu tabeli põhjal. Meditsiiniliste toodete puhul on kindlasti vajalik jala ümbermõõtude võtmine vastavalt toote pakendil toodud mõõdutabelile. Sukad peavad olema täpselt parajad ja rõhk jalgadele peab olema tuntav, kuid ei tohi pigistada. Õige mudeli ja suuruse aitab leida apteeker või vastava ala spetsialist, meditsiinilisse klassi kuuluvate sukkade määramisel on vajalik konsulteerida raviarstiga. Saadaval on nii kinnise kui avatud pöiaosaga tooted, viimased sobivad hästi ebastandardsele jalale ja küünte või varvaste probleemide korral.

Kuidas tugisukatooteid kanda ja hooldada?

Tugisukatoodete kandmist alustades tuleks jalga esmalt survega harjutada. Soovituslik on sukk jalga panna mõneks tunniks päevas ja järk-järgult pikendada kandmisaega. Öösel tuleb jalale anda puhkust. Profülaktilisi sukatooteid võib jalga panna pikali või istuvas asendis, soovitavalt hommikul. Erandiks on kohe hommikul tekkivad tursed jalgadel. Sellistel puhkudel on soovitav peale esmaseid hommikusi toimetusi minna uuesti pikali, hoida jalad kõrgemal 5-10 minutit ning seejärel panna pikali asendis sukad jalga.

Tugisukatooteid ei või tugevalt tõmmata ega sikutada, kuna seetõttu võib niit ebaühtlaselt välja venida. Pideva kandmise korral on rõhu säilimine tagatud 6 kuu jooksul, oluline on tooteid õigesti hooldada:

•  Pesta 1-3 päeva järel, kuivatada lamedal pinnal.

•  Käsipesu või õrn masinpesu 30°- 40°, kasutada õrnpesu kotti.

•  Mitte kasutada pesuloputusvahendit, tsentrifuugida, triikida, väänata.

•  Mitte kuivatada radiaatoril või otsese päikese käes.

Vastunäidustus tugisukatoodete kandmiseks on arteriaalne puudulikkus. Põlviku kandmist võib takistada venoosse haiguse kulg või muu eripära, siingi on oluline konsulteerida arstiga. Tugisukkade valikus on erinevaid materjale ja suur värvivalik, tooted sobivad nii naistele kui meestele. Kompressioonravi on tulemuslikult tõestanud oma efektiivsust jalaveenide haiguste ennetamisel ja pidurdamisel ning tekkinud sümptomite leevendamisel. Õigesti valitud tugisukatoote abil saab jalavaevusi ennetada või leevendada!

Tutvu tugisukatoodetega: https://www.scudotex.ee/